Informace pro pacienty
Totální endoprotéza kyčelního kloubu
Příčina onemocnění
Nejčastější příčinou onemocnění kyčelního kloubu je opotřebení kloubní chrupavky (artróza kyčlí). Dalšími příčinami nutnosti náhrady kyčelního kloubu mohou být revmatismus, vrozené vady kloubů, zlom v krčku stehenní kosti nebo artritida způsobená nehodou. Opotřebení, které působí na chrupavky, vede k postupnému zničení kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti. Vzhledem k tomu, že zničená chrupavka nemůže být obnovena, je kyčelní kloub obvykle plně nahrazen umělými komponenty. Výběr protézy kyčelního kloubu závisí do značné míry na kvalitě kostí, věku, tělesné hmotnosti a fyzické aktivitě pacienta. Většina moderních implantátů je z materiálů, jako jsou kovy, keramika a plasty.
Pooperační péče
Již 1. den po operaci by měl pacient začít s pohybovými cvičeními. Touto ranou mobilizací se vysoce snižuje riziko komplikací. Jestliže je implantována cementovaná protéza, mohou nohy pacienta okamžitě přijmout jeho plnou váhu. V případě necementovaných implantátů, mohou být operované končetiny zatěžovány pouze částečnou tělesnou hmotností po dobu přibližně šesti týdnů. Rozsah pohybu je však omezen. Například v několika prvních týdnech po náhradě kyčelního kloubu je třeba se vyhnout určitým otáčivým pohybům nohou. Intenzivní rehabilitace podporuje mobilitu a strukturu svalů. Rehabilitační cvičení ve spolupráci s lékařem a fyzioterapeutem mají velký význam pro to, aby úspěšná operace vedla k rychlému zotavení. Aktivní spolupráce pacienta výrazně pomáhá k dosažení tohoto cíle.
Totální endoprotéza kolenního kloubu
Příčina onemocnění
Nejčastější příčinou onemocnění kolenního kloubu je opotřebení kloubní chrupavky (artróza kolene). To je obvykle způsobeno nadměrnou zátěží na vnitřní a vnější část kolena (valgus a varus). Dalšími příčinami mohou být revmatismus, metabolická onemocnění, vrozené nebo získané deformace kostí, či zranění. Ztráta chrupavky v kloubu vede k přímému kontaktu mezi kostmi. Kolenní kloub poškozený artrózou je obvykle zcela nahrazen. Povrchy, které byly původně pokryty chrupavkou, jsou nahrazeny femorálními komponenty na stehenní kosti a tibiálními komponenty na holenní kosti.
To, zda je použita cementovaná nebo necementovaná komponenta, závisí na kvalitě kostí, tělesné hmotnosti a fyzické aktivitě pacienta. Mezi holenní a stehenní komponenty se vkládá kluzná plocha složená z polyethylenu. Za účelem zvýšení odolnosti komponentů jsou používané speciální slitiny, které jsou v některých systémech vybaveny keramickým povrchem. Díky tomuto keramickému povrchu mohou být implantáty také dodávány citlivějším pacientům.
Pooperační péče
Již 1. den po operaci by měl pacient začít s pohybovými cvičeními. Jestliže je implantována cementovaná protéza, mohou nohy pacienta okamžitě přijmout jeho plnou váhu. V případě necementovaných implantátů, mohou být operované končetiny zatěžovány pouze částečnou tělesnou hmotností po dobu přibližně šesti týdnů. Plná mobilita je opět obnovena během několika měsíců.
Pacientovi jsou povoleny všechny sporty, které jsou šetrné ke kloubům. Například: plavání, jízda na kole, tanec, sjezdové lyžování, golf nebo gymnastika. Extrémních sportů, jako je alpské lyžování, squash a zvedání těžkých břemen, se musí pacient vzdát. Obezita a nadváha mohou ovlivnit životnost implantátu. Intenzivní rehabilitace podporuje mobilitu a strukturu svalů. Rehabilitační cvičení ve spolupráci s lékařem a fyzioterapeutem mají velký význam pro to, aby úspěšná operace vedla k rychlému zotavení. Aktivní spolupráce pacienta výrazně pomáhá k rychlému dosažení tohoto cíle.